Choroby reumatyczne

Data publikacji

Choroby reumatyczne – profilaktyka i leczenie.

Podział dolegliwości i chorób reumatycznych dzieli się na dwie grupy: związane ze starzeniem się tkanek oraz takie, które nie mają powiązania z wiekiem. Objawy reumatyzmu mogą wyglądać różnie w zależności od schorzenia reumatycznego. Wskazać można pewne cechy wspólne: ból stawów, kręgosłupa i mięśni oraz towarzyszące mu trudności z poruszaniem bolesnym miejscem, poranna sztywność stawów oraz kłopoty z sercem i naczyniami krwionośnymi. Chorób reumatycznych nie można wyleczyć, a jedynie ograniczyć ich rozwój. Warunkiem jest ich szybkie zdiagnozowanie i odpowiednia terapia.

Właściwe odżywianie pomaga zapobiegać rozwojowi chorób. Należy spożywać produkty bogate w wapno, witaminy A, C, D i E, kolagen, witaminę C oraz kwas hialuronowy. Podstawą profilaktyki reumatyzmu jest także odpowiednia aktywność fizyczna. Nie jest tutaj wskazane intensywne uprawianie sportów, takich jak: bieganie, ćwiczenie siłowe (np. podnoszenie ciężarów) czy aerobik. Zalecane natomiast są spacery, nordic walking, jazda na rowerze, pływanie oraz ćwiczenia rozciągające.

Reumatyzm na wczesnym etapie zaawansowania można leczyć, spowalniając jego postępy i neutralizujące następstwa. Jeśli choroba zostanie wykryta w zaawansowanym stadium, terapia jest trudniejsza. Należy zatem obserwować organizm i w przypadku stwierdzenia niepokojących objawów udać się na badania. Powodem do niepokoju powinny być częste bóle stawów, ich sztywnienie i kostnienie. Objawy reumatyzmu nasilają się w wietrzną i deszczową pogodę oraz rano.
    
Więcej informacji.

Źródło: https://www.gazetasenior.pl/reumatyzm-choroby-reumatyczne-profilaktyka
Grafika: https://pl.freepik.com/