Jak zamówić receptę online?

Data publikacji

Recepta online - wygodny sposób na uzyskanie potrzebnych leków.

Nie każdy pacjent wie, jak łatwo zamówić receptę online, ponieważ do niedawna jej uzyskanie było możliwe wyłącznie podczas stacjonarnej wizyty lekarskiej. Obecnie jej wystawienie możliwe jest również podczas niestacjonarnej konsultacji z lekarzem (np. telefonicznej), na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego i postawionej diagnozy. Aby pacjent otrzymał elektroniczną receptę, niezbędne jest przekazanie lekarzowi danych osobowych – w tym numeru PESEL – a także dodatkowych dokumentów, np. ostatnich wyników badań, stanowiących potwierdzenie zgłaszanego schorzenia. Jednak w przypadku wątpliwości co do stanu zdrowia pacjenta, lekarz może odmówić wystawienia recepty, kierując się dbałością o jego zdrowie i bezpieczeństwo.

Aby otrzymać e-receptę nie jest potrzebny ani profil zaufany, ani Internetowe Konto Pacjenta. Lekarz może wygenerować PDF z wydrukiem informacyjnym e-recepty i przesłać go, np. na adres e-mailowy pacjenta lub jako specjalnie wygenerowany 4-cyfrowy kod wysłany w formie SMS-a na podany numer telefonu. Kiedy chcemy zrealizować e-receptę, wystarczy podyktować udostępniony kod wraz z numerem PESEL pacjenta w aptece lub przekazać wydruk, na którym widnieje kod kreskowy do zeskanowania. Warto wiedzieć, że przepisane na e-receptę leki można również zamówić w aptece internetowej z odbiorem osobistym w punkcie stacjonarnym. Na tę chwilę niemożliwa jest jeszcze dostawa zamówień medycznych na receptę na adres domowy.

E-konsultacja lekarska wygląda różnie, w zależności od konkretnego serwisu, oferowanych usług medycznych i dostępnych specjalistów. Dlatego przed zamówieniem e-wizyty lekarskiej warto zapoznać się z regulaminem portalu realizującego usługi medyczne. Podczas e-konsultacji z lekarzem można zazwyczaj uzyskać profesjonalną poradę i zalecenia medyczne, skonsultować wyniki badań, otrzymać zwolnienie lekarskie, skierowanie lub e-receptę.

Więcej informacji.

Źródło: https://www.gazetasenior.pl/jak-latwo-zamowic-recepte-online
Grafika: https://pl.freepik.com/