Koronawirus – zmiany w szpitalach

Data publikacji

Minister Zdrowia zapowiedział zmiany m.in. w funkcjonowaniu szpitali, tj. przekształcenie części szpitali powiatowych, dzięki czemu będą one wypełniać tylko i wyłącznie funkcje covidowe, a pozostałe przyjmować pacjentów z innymi schorzeniami, zwiększenie liczba łóżek do walki z koronawirusem oraz wprowadzone udogodnienia dla personelu medycznego.

Szpitale powiatowe
Minister wyjaśnił, że jeżeli są w regionie blisko dwa szpitale powiatowe, to jeden z nich będzie przejmował ruch pacjentów niecovidowych z obu powiatów, natomiast drugi będzie zajmował się pacjentami chorymi na koronawirus z tych dwóch powiatów. Szpitale powiatowe, które do tej pory funkcjonowały w swoich regionach jako szpitale bądź wielozakresowe, bądź specjalistyczne, które mogą udźwignąć ciężar walki z COVID-19 zostaną przekształcone w szpitale tzw. II poziomu covidowego, czyli szpitale, które przede wszystkim zajmują się leczeniem osób zakażonych korona wirusem.

Dzięki takim przekształceniom ma przybyć kolejne 10 tys. łóżek dla chorych z koronawirusem. Minister zdrowia podał, że w całym kraju funkcjonuje teraz 15 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19, a ok. 60 proc. z nich zajętych. Równocześnie dodał, że wzmacniana jest funkcja koordynatorów wojewódzkich, którzy mają pomagać w kierowaniu pacjentów.  

Szpitale wojewódzkie
Minister podał, że dokonano przeglądu szpitali wojewódzkich.  Planowane jest przekształcenie oddziałów internistycznych w tych szpitalach, bądź to w całości, bądź w znaczącym procencie, na potrzeby covidowe. Dzięki temu przybędzie ok. 3 tys. łóżek do dyspozycji wraz z personelem.

Prywatne szpitale  
Minister zdrowia poinformował także o tym, że resort doszedł do porozumienia z organizacjami reprezentującymi podmioty, które posiadają prywatne szpitale.  Ma zostać opracowana lista prywatnych szpitali, które utworzą łóżka dla pacjentów z COVID-19.  

Szpitale polowe
Na polecenie premiera trwają przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych, tzw. polowych. Takie obiekty mają powstać w każdym mieście wojewódzkim. W pierwszej kolejności na Mazowszu, Małopolsce i Wielkopolsce.  

Zmiany dotyczące personelu  
By poprawić sytuację personelu szef resortu zdrowia zapowiedział działania w kilku kierunkach:

  1. Optymalizacja norm zatrudnienia personelu.
  2. Rezydenci zostaną zwolnieni z konieczności odbycia egzaminu ustnego. Specjalizacje zakończą się egzaminem pisemnym.  
  3. Do Sejmu zostanie złożony projekt ustawy o „dobrym Samarytaninie”, który ma zapewnić bezpieczeństwo i godne warunki dla personelu medycznego. Zostanie wprowadzony dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia dla personelu medycznego z tytułu zwalczania COVID-19 dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych.
  4. Wszyscy medycy, którzy zostaną skierowani na kwarantannę lub izolację, otrzymają 100 proc. wynagrodzenia.
  5. Minister zdrowia zapowiedział zagwarantowanie bezpieczeństwa karnego dla lekarzy. W ustawie, która zostanie przedłożona do Sejmu, znajdzie się przepis, który wyłączy odpowiedzialność karną dla lekarzy czy pielęgniarek za błędy popełnione podczas udzielania świadczeń w ramach wali z COVID-19, ale jeśli będzie to błąd nieumyślny lub nie będzie to oczywiste zaniedbanie.

Zmiana warunków kwarantanny
Szef resortu zdrowia zapowiedział wprowadzenie możliwości pracy zdalnej także na kwarantannie, za zgodą pracownika i pracodawcy.

Zmiany w drive thru
Żołnierze Wojska Polskiego będą zastępować personel medyczny w punktach drive thru. Dzięki temu personel medyczny, który obsługiwał do tej pory mobilne punkty pobrań, zostanie skierowany do szpitali.

Więcej informacji.

Źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/podwojenie-bazy-lozkowej-i-udogodnienia-dla-personelu-medycznego
Grafika: https://pixabay.com/pl/