Nawodnienie w wieku senioralnym

Data publikacji

Problem nieodpowiedniego nawodnienia szczególnie dotyczy osób starszych.

Niski poziom nawodnienia dostrzegany jest zwłaszcza w grupie osób po 60. roku życia. Tymczasem prawidłowe nawodnienie organizmu istotnie wpływa na rozwój oraz zachowanie w dobrym stanie narządów i układów. Pełni również znaczącą rolę w sprawności poruszania się, koncentracji i myślenia.

Jednym z powodów, dlaczego seniorzy zbyt rzadko sięgają po wodę, są fizjologiczne zmiany związane z procesem starzenia, które wpływają na zmniejszenie ilości wody w organizmie i w konsekwencji ograniczenie odczuwania pragnienia. Kolejna kwestia związana jest z trudnościami w przełykaniu. Dyskomfort w trakcie picia i jedzenia często jest powodowany korekcją ubytków zębowych i zmianami w mikroflorze jamy ustnej. Część też unika picia płynów ze względów psychiczno-emocjonalnych – obniżenie nastroju powoduje niechęć do spożywania płynów i pokarmów.

Według zaleceń Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa i Żywności z 2010 roku seniorom zalecane jest picie 1-1,5 litra płynów dziennie. Pełna treść artykułu znajduje się na witrynie GazetaSenior.pl

Więcej informacji.

Źródło: https://www.gazetasenior.pl/nawodnienie-w-wieku-senioralnym
Grafika: https://pl.freepik.com/