Zrób kolonoskopię – bezpłatnie i bez rejonizacji

Data publikacji

Zapraszamy do udziału w przygotowanym przez Urząd Marszałkowski programie profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Nie obowiązuje rejonizacja, więc każdy z mieszkańców regionu może wybrać dla siebie dowolną z szesnastu proponowanych placówek medycznych w całym województwie. W ramach programu przebadamy jeszcze blisko 10 tysięcy osób.

 - Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Wcześnie wykryte zmiany są niegroźne i łatwo je usunąć podczas badania. Ten program może uratować życie wielu mieszkańcom regionu – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.   

Z bezpłatnych przesiewowych badań kolonoskopowych mogą skorzystać osoby pracujące lub pozostające bez pracy z przyczyn zdrowotnych w wieku 50-65 lat, a także młodsze, w których rodzinach stwierdzono wcześniej tego rodzaju schorzenia. Stosownie do wskazań medycznych, niektóre z tych badań zostaną przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym. W razie potrzeby podczas kolonoskopii zostanie wykonana niewielka interwencja chirurgiczna (polipektomia - usuwanie niedużych niezłośliwych zmian) lub pobrane zostaną wycinki tkanek do badania histopatologicznego.

Nie obowiązuje rejonizacja, więc każdy z mieszkańców regionu może wybrać dla siebie dowolną placówkę z listy, którą zamieszczamy poniżej. Wolne miejsca na badania dostępne są jeszcze w 16 z nich (w Szpitalu Powiatowym w Chełmży i Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu wykorzystano wszystkie zaplanowane badania).

Zgłoszenia przyjmują placówki w:

•    Białych Błotach (powiat bydgoski)
•    Brodnicy
•    Bydgoszczy
•    Grudziądzu
•    Inowrocławiu
•    Świeciu
•    Toruniu
•    Tucholi
•    Włocławku.

 Lista placówek z numerami telefonów do rejestracji.

Program finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Wśród marszałkowskich programów profilaktyki zdrowotnej, których realizację kontynuujemy w tym roku, są także szczepienia przeciwko pneumokokom dla dorosłych, badania przesiewowe w kierunku tętniaka aorty brzusznej i program profilaktyki upadków dla seniorów. O szczegółach będziemy informować na www.kujawsko-pomorskie.pl

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Więcej informacji.

Źródło i grafika: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/37460-zrob-kolonoskopie-bezplatnie-i-bez-rejonizacji-3
Grafika: Badanie kolonoskopowe w Centrum Onkologii, fot. Tymon Markowski dla UMWKP