„Środa z Profilaktyką” w temacie cukrzycy u dzieci

„Środa z Profilaktyką” w temacie cukrzycy u dzieci

Data publikacji

Dzisiejsza "Środa z Profilaktyką" organizowana przez NFZ nie jest stricte związana z osobami starszymi, gdyż dotyczy profilaktyki cukrzycy u dzieci. Jednakże to właśnie seniorzy mogą kształtować u młodego pokolenia np. prawidłowe wzorce żywieniowe.

 1. W ciągu ostatnich 25 lat zachorowalność na cukrzycę typu 1 zwiększyła się 5-krotnie.
 2. U dzieci może wystąpić zarówno cukrzyca typu 1 (ponad 90% przypadków), która jest chorobą autoimmunologiczną, jak i typu 2, spowodowaną przede wszystkim przez czynniki środowiskowe (zła dieta, brak aktywności fizycznej).
 3. 22% dzieci i młodzieży w wieku 9-18 lat zmaga się z nadwagą lub otyłością, a to główne czynniki sprzyjające cukrzycy typu 2.
 4. Kluczowe w profilaktyce cukrzycy typu 2 są aktywność fizyczna i ukształtowanie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych tj.:
 • regularne spożywanie posiłków (4-5 posiłków co 3-4 godziny);
 • niedopuszczanie do przegłodzenia lub przejedzenia;
 • picie odpowiedniej ilości wody;
 • jedzenie węglowodanów złożonych (produkty pełnoziarniste, warzywa, nasiona roślin strączkowych);
 • unikanie węglowodanów prostych (znajdują się np. w słodyczach, słodzonych napojach, ale także w owocach i produktach mlecznych);
 • ograniczenie niezdrowych przekąsek, żywności przetworzonej (zawierającej sztuczne barwniki, konserwanty, dużo cukru, soli i tłuszczu).

Więcej informacji w ulotce oraz filmie informacyjnym.

Ulotka informacyjna

Film informacyjny

Źródło: https://akademia.nfz.gov.pl/dzieci-profilaktyka-cukrzycy/?lang=en oraz https://akademia.nfz.gov.pl/wp-content/uploads/2021/02/Dzieci-profilaktyka-cukrzycy-ulotka.pdf
Grafika: https://pixabay.com/pl/

 

 

 

 


Adres źródłowy: http://www.infosenior.rops.torun.pl/aktualnosc/sroda-z-profilaktyka-w-temacie-cukrzycy-u-dzieci

Załączniki
 • [0] http://www.infosenior.rops.torun.pl/sites/default/files/styles/content_image/public/obrazek/2021-02/child-164454_1280.jpg?h=67dece19&itok=0d6n8yaN