Dom dla seniorów w Inowrocławiu otwarty

Dom dla seniorów w Inowrocławiu otwarty

Data publikacji

Z udziałem przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej i wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego otwarto dziś (30 marca) dzienny dom pobytu w Inowrocławiu. Seniorzy i osoby niepełnosprawne będą spędzać tam czas, korzystając z bezpłatnych warsztatów i opieki. Działalność placówki możliwa jest dzięki środkom unijnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

- Starzenie się społeczeństwa jest faktem, podobnie jak to, że co trzecia starsza osoba w naszym regionie mieszka samotnie. Dzienne domy pobytu, których utworzenie wspieramy i których wiele powstaje na obszarach wiejskich, to odpowiedź na potrzeby osób w starszym wieku i ich rodzin. Zapewniają nie tylko profesjonalne usługi opiekuńcze, ale pozwalają też aktywnie spędzać czas seniorom – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Dom Dziennego Pobytu „Bursztynowy Senior” powstał z inicjatywy Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych (WZRKiOR), przy wsparciu samorządu powiatu inowrocławskiego, w siedzibie związku przy ulicy Jacewskiej 164. W ramach projektu zaplanowano 4 półroczne turnusy, w każdym uczestniczyć będzie 20 seniorów. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 organizowane będą dla nich zajęcia ruchowe, terapeutyczne i plastyczne. Aktywizacją zajmie się wykwalifikowana kadra psychologów, fizjoterapeutów i animatorów. Seniorzy mogą liczyć również na posiłek, zapewniony zostanie transport z i do placówki. Zgłaszać mogą się mieszkańcy gmin Dąbrowa Biskupia, Gniewkowo, Inowrocław – gmina wiejska, Janikowo, Pakość, Kruszwica, Rojewo i Złotniki Kujawskie. Informacje o naborze na stronie WZRKiOR. Całkowita wartość projektu to ponad 2 miliony złotych, w tym wsparcie ze środków RPO – ponad 1,7 miliona złotych. Samorząd województwa reprezentował także radny województwa Stanisław Pawlak. Obecni byli także posłowie Dariusz Kurzawa i Jan Szopiński.

Za pośrednictwem samorządu województwa kujawsko-pomorskiego na powstanie nowych dziennych domów pobytu, modernizację na ich potrzeby istniejących już budynków oraz utworzenie klubów seniora i samopomocy na terenie całego województwa z naszego RPO trafiło blisko 160 mln złotych. Lista wszystkich projektów (PDF)

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Więcej informacji.

Źródło: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/38451-dom-dla-seniorow-w-inowroclawiu-otwarty
Grafika: Otwarcie dziennego domu pobytu w Inowrocławiu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP


Adres źródłowy: http://www.infosenior.rops.torun.pl/aktualnosc/dom-dla-seniorow-w-inowroclawiu-otwarty

Załączniki
  • [0] http://www.infosenior.rops.torun.pl/sites/default/files/styles/content_image/public/obrazek/2022-03/foto_17-bf2a0f40.jpeg?itok=iVDCYRw5